Önéletrajz

dr. Kiss Gabriella vagyok, magánállatorvos, 1986-ban Népköztársasági ösztöndíjasként, summa cum laude minősítéssel végeztem az Állatorvostudományi Egyetemen.

Az érettségi vizsgákat követően a Gyógyszerkutató Intézetben kaptam kutató laboránsi állást 1976-ban, ahol 1981-ig dolgoztam kutató orvosok és gyógyszerészek szakmai irányítása alatt. Az Intézet cardiovascularis csoportjában új, antihypertenzív szerek kutatási területén, elsősorban kutya és macska kísérletekben vettem részt. 1977 szeptemberében beiratkoztam a Dolgozók Egészségügyi Szakiskolájába, mely 2 éves esti képzés volt,a munka mellett. A humán laboratóriumi asszisztensi munkával kapcsolatos gyakorlatokat, Budapest különböző gyermek és felnőtt kórházaiban teljesítettem. Az Intézetben eltöltött 5 év mindig csodálatos emlék marad a számomra,nem csak amiatt, hogy rendkívül jó kollektívába kerültem, hanem az akkori főnökeimnek köszönhetően rájöttem a tanulás ízére és 1979-ben, a dicséretesen letett államvizsgák és a vörös diploma átvétele után döntöttem el,hogy állatorvos leszek.

Ebben a döntésemben nagyon erős szerepet játszott egy kísérleti kutya, Bözsi. Az egy éves kísérleti munka során valamilyen elmondhatatlanul szoros lelki kapcsolat alakult ki közöttünk, olyannyira hogy a kötelező euthanasia elől egyik éjjel kiszöktettem kis segítséggel az Intézetből és még néhány boldog évet együtt eltölthettünk. A virológia és mikrobiológia is mindig érdekelt,ezért 1981-től egy éven át az OÁI(Országos Állategészségügyi Intézet ) Virológiai Osztályán dolgoztam, majd ezt követően ismét visszahúzott a szívem a Gyógyszerkutató Intézetbe, így már kutató állatorvosként ugyanarra az osztályra mentem vissza dolgozni, ahol az Egyetem előtt is asszisztensként dolgoztam. 1988-ban a fiam, 1993-ban a kislányom született meg, ők más pályát választottak, nem lettek állatorvosok.

1990 májusa óta a mai napig is, magánállatorvosként dolgozom a kisállatgyógyászatban , ekkor nyitottuk meg a férjemmel közösen épített Újpesti Favorit magánállatkórházat. Az Állatkórházunkban jól felszerelt rendelőt és műtőt alakítottunk ki, valamint néhány év múlva EEG-labort is sikerült létrehoznunk, ahol 2 EEG-készüléken végeztem a vizsgálatokat. Nagyjából 20 év alatt, több mint 600 epilepsziás kutya és macska betegemen végzetem el az elektroencephalografiás -vizsgálatot (EEG-vizsgálat) , emellett a tenyésztés előtt álló szukák és kanok epilepszia szűrő-vizsgálatát is rendszeresen végeztem.

Kezdettől fogva feltűnően sok epilepsziás kutyát és macskát hoztak a rendelőmbe és miután a tünettannal és a megfelelő terápiás megoldásokkal kapcsolatban, az akkor még gyerekcipőben járó állatorvosi epileptológiai oktatás nem adott elegendő támpontot, ezért a humán epileptológia, pszichiátria és neurológia tudományában mélyedtem el, miután a humán tanulmányaim alapján láttam hogy ez szakterület az emberi epilepsziások gyógyításában és vizsgálatában nagyjából 150 év előnyre tett szert.

A több ezer beteg kivizsgálásából, epilepszia gondozásban-tartásából, a tartós és intenzív kezelésekből nyert tapasztalataim alapján, amely egyben gyógyító és kutató munkának is számít humán vonalon is, kidolgoztam a Kiss-féle epileptológiai és diagnosztikai protokollt, amelyet csoportos és egyéni magánoktatás keretében azóta is oktatok. A protokollt a legkiválóbb humán neurológusok-epileptológusok, Halász Péter, Rajna Péter és C.A Tassinari professzorok munkásságát ,tanítását és szemlétét követve dolgoztam ki, természetesen figyelembe véve a hazai és külföldi állatorvosi iránymutatásokat is és ezeken az alapelveken működő epileptológia műhelyt alapítottam meg itthon a kisállat-gyógyászatban.

Az eltelt 32 év alatt több mint 10000 epilepsziás kutyát, macskát,vadászgörényt, timberfarkast kezeltem és nagyjából 4000 betegem képalkotó (MRI, CT, SPECT/CT, SPECT,PET, PET/CT , koponya ultrahang) vizsgálati és/vagy agyvelőkórszövettani leletével rendelkezem. Több mint 3000 kutya és macska betegem rohamvideóit őrzöm a videó-archívumomban. Az egyre gyarapodó beteglétszám miatt, 2012.-ben az ambuláns rendelést abbahagytam, valamint az EEG-vizsgálatokat is, annak érdekében, hogy csak kisállat epileptológiával, neuropszichológiával és pszichiátriával tudjak foglalkozni.

TEVÉKENYSÉGEK:

1999.-ben az Uszkár Szövetség akkori elnöke dr.Miletics Iván kért fel az Kutyaepilepsziák c. előadásom megtartására. 2002.-ban dr Pintér Zoltán állatorvos , a Kisállatgyógyász Szakállatorvos képzést lezáró Diplomamunkájának a külső konzulense voltam, a “Kutyák status epilelepticusának gyógykezelése, összehasonlítva a diazepam, a fenobarbital és a fenitoin hatását ” cimmel. 2004.-ben a Szabadegyetem Gazdiknak c. előadássorozat keretében tartottam előadást , állatorvosok,. kisállatmentők és ebtenyésztők számára. 2004.-A Kossuth kiadó gondozásában megjelent, A család állatorvosa c. könyv egyik fejezetének az írója voltam. 2007.-től 2012-ig az Állat és Ember Egyesület Igazgatósági tagja voltam.( Az állatvédelem évtizedek óta a szívügyem, sok menhelynek dolgozom a mai napig is. (pl. Állat és Ember egyesület, Tetovált mentők, Álltatvédőrség, NOÉ Állatotthon,fajtamentők,)

2007.-ben alapítottuk meg férjemmel és néhány állatorvos kollégával az Epilepsziás Kutyákért Alapítványt, amelynek azóta is a kuratóriumi elnöke vagyok. Bővebben: www.kutyaepilepszia.hu

2008.-ban, 18 év kisállat epilepszia gyógyítással és kutatással eltelt idő után írtam meg, a Kutyák epilepsziáiról mindenkinek c. könyvet, amely az emberi és kutya epilepszia összehasonlító elemzése, számos saját esettanulmány elemzésével.

2008.-ban felkérést kaptam az akkori Mudi Szövetség elnöke és prof. dr.Miklós Ádám részéről a mudi-epilepsziák oktanának a tisztázásával kapcsolatban, majd a kutatásaim befejeztével az ELTE-n megtartottam az előadásom a mudi és pumi tenyésztők számára.

2008.-ban dr.Gál Sándor clevelandi kolléga felkérésére lettem a Hungarovet Fórum (HV) Epilepszia Szakcsoportjának a vezetője, amelynek jelenleg több országból, több mint 3000 állatorvos a tagja.

2008.-ban indítottam az Epileptológiai Továbbképzéseket a betegség iránt érdeklődő kollégák számára,ahol több mint 1500 PowerPoint dia és több mint 500 saját esettanulmány részletezésével 1,5 év alatt, az általam írt komplex tananyag leadásra került. A Epileptológiai Továbbképzéseken részt vevő kollégákkal

2009.-ben megalapítottuk a magyarországi Epilepszia Centrum Hálózatot, amely az Alapítvány honlapján megtekinthető.

2009.-ben tartottam meg a HV Fórum, első két Webináriumát kutya epilepszia témakörben, magyar és külföldi állatorvosok részére.

2009.-ben dr .Szinák János felkérésérére, kutyatenyésztők számára adtam elő a Tenyésztői Tanfolyamon a leggyakoribb örökletes epileptogén agyi alapbetegségekről.

2009.-2012. között több TV-csatorna is riportot készített velem, a kutyepilepsziák témakörével kapcsolatban. ( DUNA-TV, DELTA híradó)

2011. és 2013. között, az ELTE munkatársainak a felkérésére az ausztriai Wolf Science Centerben kezeltem a rezervátum epilepsziás timber farkasait.

2011.-ben a Kaposvári Mezőgazdasági Egyetem, Állattenyésztési Tanszékének végzős hallgatója, Mészáros Eszter Diplomadolgozatának a társ-konzulense voltam, “Az epilepszia és diagnosztika lehetőségei kutyákban, egy esettanulmányon keresztül”. címmel. Számos előadást tartottam ,a Fővárosi és vidéki Állatorvosi Kamarák felkérésére, állatorvosok számára, az epilepsziák tünettana és oktana ,valamint az epilepsziás krízises betegek neurointenzív ellátásnak témakörében. Több előadást tartottam, állatvédők,kutyatenyésztők, fajtamentők számára az eltel évtizedek alatt. Az Alapítvány szervezésében

2012.-ben tartottuk ,meghívott előadókkal a ráckevei 2 napos Epileptológiai Konferenciát ahol 11 előadást tartottam. 2012.-ben az Állatorvostudományi Egyetemen tartottam meg az Akadémiai beszámolóm,” Új utak a képalkotó eljárások segítségével, a kutya epilepsziák oktanának a differenciál diagnosztikájában” címmel.

2012.-ben az Állatvédelem Világnapján tartottam előadást ” Néma szenvedés” címmel a különböző fájdalom tünetek differenciál diagnosztikájáról kutyán, saját beteganyagból videó-elemzéssel.

2015.-ben A Klub Rádióban, készült riport a betegséggel kapcsolatban leggyakrabban felmerülő kérdésekről.

2017.-ben “Epy Day” címmel, egy napos Epileptológiai Konferenciát szervezett az Alapítvány, ahol a meghívott előadók részvétele mellett,több előadást is tartottam.

2018-ban több előadássorozatot tartottam a fajtaspecifikus örökletes kutya epilepsziákról, a szakma és a fajtamentők számára.

2019.III.-tól az Angol Királyi Kamara tagja vagyok (RCVS), epilepszia tanácsadó magánállatorvosként.

2022.-ben Márton Attila (FCI kommunikációs tanácsadója) felkérésére,ismeretterjesztő webináriumot tartottam kollégák, tesznysztők és tulajdonosok részére. Az előadás címe: Kutyaepilepszia – amiről mindenkinek tudnia kell!

Az eltelt több mint 30 év alatt 14 új antiepileptikumot vezettem be hazai kisállatgyógyászatba, valamint a külföldi cégek felkérésre általam, a VETRI-DMG cseppek, a HoneyHaeven cbd-olaj , cbd-méz,és a Dyna -Lode tabletták is bevezetésre kerültek, az epilepsziák kiegészítő terápiájaként.

Az epileptológiai témájú tudományos publikációim száma 5 ( mtmt.hu Kisállatpraxis, Kisállatorvoslás, Magyar Állatorvosok Lapja), az ismeretterjesztő közleményeim száma 35.

Publikációs lista:

Tudományos publikációk:
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavara I.
Kisállatpraxis (1/1. (2000), p. 22-24.)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavara II.: A diagnózis felállítása
Kisállatpraxis (1/3. (2000), p. 16-19.)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarai III. : A gyógykezelés általános alapelvei 1.
Kisállatpraxis (1/6. (2000), p. 22-25.)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarai III. : A gyógykezelés általános alapelvei 2.
Kisállatpraxis (2/3. (2001), p. 10-12.)
Kiss Gabriella: A kutyák epilepsziás működészavarai IV.: A gyógykezelés általános alapelvei 3.
Kisállatpraxis (2/5. (2001), p. 30-31; 34-35.)
Kiss Gabriella: A Vetri-DMG Liquid cseppek alkalmazása során szerzett tapasztalatok.
PRIMA-VET info (2002 december p. 12-13)
Kiss Gabriella: Tapasztalataim az alkalmi rohamok és a valódi epilepszia
differenciál-diagnosztikájában egy toxikózis kapcsán.
Kisállatpraxis (3/6. (2002), p. 26-28; 30.)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarai V.: Saját vizsgálatok adatainak elemzése
Kisállatpraxis (4/5. (2003), p. 238-241.)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarai VI.: Saját esetek elemzése
Kisállatpraxis (5/3. (2004), p. 130-33.)


Akadémiai beszámoló:
Kiss Gabriella: A Vetri-DMG Liquid cseppek alkalmazása során szerzett tapasztalatok.
PRIMA-VET info (2002 december p. 12-13)
Kiss Gabriella: A Dyna-Lode A.U.V. tabletta epilepsziás kutyákon történő alkalmazása során
nyer tapasztalatok.
Vetri-Care Kft. kiadványa (2004. p. 3-6)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás megbetegedéseiről gyakorló állatorvosok számára.
PRIMA-VET info (2003-04-09)
A KUTYÁK EPILEPSZIÁS MŰKÖDÉS ZAVARAINAK ÚJ DIAGNOSZTIKAI és TERÁPIÁS
MEGKÖZELÍTÉSI MÓDJAI (Klinikumok, gyógyszertan, toxikológia szekció)
Magyar Állatorvosok Lapja (2011. november p.696)
Czeibert Kálmán, Pápa Kinga, Jakab Csaba, Kiss Gabriella, Balogh Lajos, Balka Gyula:
Ependymoma okozta epilepsziás rohamok és szerzett májelégtelenség egy labrador
retrieverben : Esetismertetés
Magyar Állatorvosok Lapja (2015. 137/2 p. 103-113)


Ismeretterjesztő publikációk, könyvek:
Kiss Gabriella: Epilepszia – Új kutya (2001. IV. évfolyam 1. szám január p. 14)
Kiss Gabriella: A kutyák epilepsziás működészavarairól tulajdonosoknak.
Rohamtünetek. – Állategészségügyi Címkereső (2003. IX. évfolyam 2. szám p. 11)
A család állatorvosa: Kedvenceink egészségkönyve: Depressziós és szorongásos tünetek
kutyán. -Budapest, Kossuth Kiadó (2004 p. 395-401)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarairól tulajdonosoknak
Kutya Apró (2006. 11. évf. (December 17.) p. 14-15.)
Kiss Gabriella: Az EEG az epilepszia diagnosztikájában
Állategészségügyi címkereső, 1588-6972 (2007. 13/2. p. 10-11.)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarairól tulajdonosoknak.
Szorongásos tünetek kutyán – Kutya Apró (2006. 11. évf. Július 22-23. p. 14-15.)
Kutyák epilepsziás működészavarairól tulajdonosoknak.
Esetleírások – Kutya Apró (2006. 11. évf. (Július 9.) p. 6-7.)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarairól tulajdonosoknak.
Esetleírások – Kutya Apró (2006. 11. évf. (Július 15.) p. 6-7.)
Kiss Gabriella: Az EEG az epilepszia diagnosztikájában
Állategészségügyi Címkereső (2007. 2. szám XIII. évfolyam p. 11-12)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarairól tulajdonosoknak.
Tapasztalataim az alkalmi rohamok és a valódi epilepszia betegség elkülönítő kórjelzésével
kapcsolatban egy mérgezés kapcsán – Kutya Apró (2007. május p.12-13 )
Kiss Gabriella: Az elektroencephalográfiás-vizsgálat (EEG) jelentősége kutyák epilepsziáinak
diagnosztikáiban – Kutya Apró (2007. augusztus p. 22-23)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziáinak gyógykezelése -Kutya Apró (2007. december p.12-13)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarairól tulajdonosoknak.
Egy kis epilepszia történelem. – Kutya Apró (2008. május p. 6-7)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarairól tulajdonosoknak.
Öröklött vagy szerzett epilepszia? – Kutya Apró (2008. június p. 14-15)
Kiss Gabriella: A Lyme-kór (Lyme-borreliózis) diagnosztikája kutyán.
Kutya Apró (2008. július p.8-9)
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziáiról mindenkinek : Tapasztalataim és saját esetleírások kutyák
epilepsziáival kapcsolatban – Budapest : Lélekben Otthon Kiadó, 2008
Kiss Gabriella: Kutyák epilepsziás működészavarairól tulajdonosoknak.